Na czym polega deratyzacja? Tłumaczymy krok po kroku!

Na czym polega deratyzacja? Tłumaczymy krok po kroku!

Deratyzacja to termin opisujący zbiór działań, dzięki którym pozbędziemy się gryzoni z danej strefy. Dziś opowiemy nieco więcej o tym, w jaki sposób przeprowadza się deratyzację. Z jakich pułapek korzystają deratyzatorzy? Jak często i w jakich obiektach należy przeprowadzać deratyzację? Jakie są deratyzacyjne zasady bezpieczeństwa? Sprawdźmy!

Na czym polega deratyzacja?

Już we wstępie wspomnieliśmy, że deratyzacja to proces. Celem jego przeprowadzenia jest całkowite pozbycie się gryzoni z danego terenu bądź obiektu. Jakiego? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Szczury, myszy i inne gryzonie to niewybredne szkodniki wykazujące niesamowite zdolności adaptacyjne, dlatego pożywienie i schronienie znajdą dosłownie wszędzie. Może być więc to zarówno hurtownia pasz dla koni, dom jednorodzinny jak i klatka schodowa w wieżowcu czy parking podziemny galerii. Tak jak już wspomnieliśmy deratyzacja to proces – musi być ona więc stale przeprowadzana, jedynie dzięki jej powtarzalności uchronimy dany obiekt czy teren od gryzoni. Deratyzację przeprowadza się przy użyciu trutek i pułapek. Trutki przeciwko gryzoniom to tak zwane rodentycydy.

Czym są rodentycydy?

Rodentycydy to silnie działające gryzoniobójcze środki chemiczne. Takie trutki umieszcza się w wielu miejscach – mogą być to zarówno pułapki na szkodniki, jak i rury czy zacienione miejsca w garażowej przestrzeni. Rodentycydy nowej generacji mogą działać z opóźnieniem – to ważne, ze względu na specyfikę kolonizowania kolejnych terenów przez szczury. Gryzonie te odkrywają teren w następujący sposób – wysyłają zwiadowcę, który rozpoznaje dany obiekt. Jeżeli taki gryzoń znajdzie pożywienie, to po skosztowaniu wróci do stada i poinformuje je o miejscu znaleziska. Następnie stado udaje się w dane miejsce i kolonizuje dany teren. Jeżeli taki szczur umrze, zanim poinformuje stado, to nie będzie w stanie przekazać pozostałym członkom stada informacji o lokalizacji odkrytego skarbu. Czy już wiesz, dlaczego rodentycydy działające z opóźnieniem są tak skuteczne? Zatruty nimi gryzoń zdąży jeszcze naprowadzić swoje stado na pułapkę!

Środki ostrożności przy deratyzacji

Miejsca objęte deratyzacją powinny być zawsze oznakowane. Niestety, ale rodentycydy i inne trutki mogą zostać zjedzone przez psy, koty oraz inne zwierzęta. Skutek spożycia takiej trutki jest zazwyczaj opłakany w skutkach. Dlatego zawsze należy sprawdzać oznaczenia w garażach czy piwnicach i nie puszczać w tym miejscach wolno zwierząt domowych. Tak jak wspomnieliśmy, deratyzacja to proces – musi być więc stale przeprowadzana, dlatego zazwyczaj trutki i pułapki są na stałe rozmieszczone w miejscach zagrożonych atakami gryzoni.