Na czym polega deratyzacja gospodarstwa rolnego? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Na czym polega deratyzacja gospodarstwa rolnego? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Gospodarstwa rolne oraz inne obiekty gospodarcze zlokalizowane na mniej zurbanizowanych terenach są w szczególności narażone na ataki szkodników takich jak owady czy gryzonie. Dziś więc postanowiliśmy się skupić na drugich z wymienionych i opowiedzieć Wam o tym, w jaki sposób prowadzi się deratyzację gospodarstwa rolnego. Jak często przeprowadza się deratyzację w gospodarstwie rolnym? Czy jest to proces trwały, czy sezonowy? Zapraszamy do lektury!

Szczury – stali bywalcy wiejskich terenów

To fakt – pomimo tego, że szczury często są kojarzone z wielkimi metropoliami, to mimo wszystko na ich inwazję są najbardziej narażone obiekty położone na wsi. Dlaczego tak się dzieje? Cóż przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, obiekty znajdujące się na mniej zurbanizowanych terenach są bardziej narażone na ataki szczurów ze względu na mniejszą „konkurencję” w postaci innych budynków. Jeżeli w otoczeniu pól znajduje się jeden budynek, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że to właśnie on zostanie obrany jako cel ataku tych szkodników. Szczury lobią bytować w pobliżu skupisk ludzkich i zawsze w takich miejscach znajdą dla siebie pokarm. Dlatego niezależnie od tego czy dany obiekt to gospodarstwo rolne, magazyn żywności, dom czy hurtownia pasz dla koni – szczury chętnie się w nim zadomowią. Jak więc zapobiegać atakom tych szkodników? Poprzez deratyzację!

Deratyzacja to nieustanny proces

Deratyzacja to stały proces – wbrew pozorom nie przeprowadza się jej wyłącznie w momencie ataku szkodników. Przez pojęcie deratyzacji rozumie się więc również działania zapobiegawcze, które polegają na stałym monitorowaniu obecności gryzoni w danym obiekcie. Eliminacja zmasowanego ataku szczurów w gospodarstwie rolnym jest jedynie najbardziej charakterystycznym i widowiskowym działaniem wchodzącym w zakres deratyzacji.

Metody deratyzacji gospodarstwa rolnego

W jaki sposób monitoruje się obecność gryzoni w danym budynku? To proste – w miejscach najbardziej narażonych na atak tych gryzoni rozmieszcza się pułapki na szkodniki. W takiej pułapce znajdują się przynęty w postaci atraktantów, które wabią szczura do pułapki. Jeżeli zwierze złapie się do pułapki, to jest to sygnał, że należy zacząć działać – czyli rozłożyć trutki. Te trutki to przede wszystkim rodentycydy, czyli gryzoniobójcze środki chemiczne. Na koniec mamy dla Was ciekawostkę – rodentycydy nowej generacji działają z opóźnieniem i jest to ich ogromnym atutem. Dlaczego? Ponieważ stada szczurów wysyłają swoich zwiadowców, których zadaniem jest poszukiwanie pożywienia. Dzięki temu, że trutka działa z opóźnieniem, to szczurzy zwiadowca zdąży jej skosztować, i poinformować o swoim odkryciu resztę stada. W ten sposób całe populacje szczurów próbują trutki i giną w przeciągu kilku następnych dni.