Korzyści wynikające z gromadzenia deszczówki - dlaczego warto to robić?

Korzyści wynikające z gromadzenia deszczówki - dlaczego warto to robić?

Ekologiczne podejście do życia i prowadzenia domostw zyskuje na znaczeniu z dnia na dzień. Wszelkiego rodzaju wynalazki, które umożliwiają nam oszczędzanie zasobów naturalnych cieszą się dużym zainteresowaniem. Jednym z takich praktycznych rozwiązań jest wykorzystanie deszczówki w ogrodzie. Ogranicza to zużycie bieżącej wody, a tym samym przyczynia się do zdecydowanych oszczędności. A do tego jeszcze rośliny uwielbiają wodę deszczową!

1. Korzyści wynikające z gromadzenia deszczówki - dlaczego warto to robić?

Woda deszczowa to prawdziwy dar natury. Jest znacznie mniej zmineralizowana niż woda z kranu, co powoduje, że jest lepiej przyswajalna przez rośliny. Składa się z tlenku wodoru i dwutlenku węgla, co dodatkowo wpływa na lepsze rozwijanie się naszych roślin. Istotnie także deszczówka nie zawiera chloru, który jest obecny w wodzie z kranu i może zaszkodzić niektórym roślinom.

Niewątpliwie dużym atutem gromadzenia deszczówki jest również aspekt finansowy. Woda z kranu jest coraz droższa, dlatego wykorzystywanie deszczówki do podlewania roślin, czy mycia samochodu, przekłada się na znaczne oszczędności. A to już argument, który nie wymaga dodatkowego uzasadnienia.

2. Jak sprawnie i efektywnie gromadzić deszczówkę w swoim ogrodzie?

Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem, dzięki któremu można zbierać deszczówkę, jest beczka na deszczówkę. Możemy ją postawić pod rynnami domu, a woda deszczowa, spływając z dachu, będzie gromadziła się w beczce. To ekologiczne i niezwykle proste rozwiązanie jest coraz częściej stosowane nie tylko przez właścicieli ogrodów, ale także na balkonach czy tarasach.

Beczki na deszczówkę występują w wielu kształtach i rozmiarach, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Istotne jest jednak, aby beczka była wyposażona w kranik, który umożliwi sprawne i wygodne korzystanie z zebranej wody.

3. Przemyślane wykorzystanie deszczówki - zrównoważony ogród pod ręką.

Deszczówka to nie tylko doskonała woda do podlewania roślin. Możemy z niej skorzystać także do mycia samochodu, podlewania trawnika, czy nawet do mycia okien. Dlatego warto przemyśleć, gdzie i jak wykorzystamy zebraną wodę.

  • Podlewanie roślin - jak już wspominaliśmy, woda deszczowa to idealna woda dla naszych roślin. Nie zawiera chloru oraz jest mniej zmineralizowana, co sprawia, że rośliny ją uwielbiają!
  • Myjnia do samochodu - woda deszczowa świetnie sprawdzi się do mycia samochodu. Jest dużo miększa niż woda z kranu, przez co nie pozostawi smug na karoserii.
  • Podlewanie trawnika - deszczówka jest doskonałym rozwiązaniem do podlewania trawnika. Trawnik, aby ładnie wyglądać, wymaga dużej ilości wody. Wykorzystanie do tego celu wody deszczowej jest nie tylko ekologiczne, ale także opłacalne.
  • Myjnia do okien - tak, to prawda! Woda deszczowa jest świetna do mycia okien. Jest miękka, przez co nie pozostawia smug. Poza tym, jest darmowa!

Gromadzenie i wykorzystanie deszczówki to nie tylko sposób na oszczędność, ale także na dbanie o nasze otoczenie. Dodatkowo, pewne jest to, że nasze rośliny będą nam wdzięczne!