Jak prawidłowo obcinać pazury u psa?

Jak prawidłowo obcinać pazury u psa?

Dla każdego właściciela psa zdrowie i komfort jego przyjaciela powinny być absolutnym priorytetem. Jednym z aspektów, który wymaga uwagi, jest obcinanie pazurów u zwierzęcia. To nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia pupila. Jak prawidłowo obcinać psie pazury?

Zaopatrz się w cążki dla psa

Pierwszym krokiem do prawidłowego przycinania pazurów u psa jest zakup odpowiedniego narzędzia. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne cążki dla psa – przeznaczone specjalnie do obcinania pazurów. Ważne, aby stosować cążki odpowiednich rozmiarów, dostosowane do wielkości psich pazurów. Tępe narzędzia mogą sprawić psu ból i uszkodzić pazury – dlatego cążki powinny być wysokiej jakości.

Zadbaj o dobre samopoczucie zwierzęcia

Obcinanie pazurów dla niektórych zwierząt stanowi bardzo stresujące doświadczenie, dlatego podczas tego procesu musisz zadbać o dobre samopoczucie swojego pupila. Przede wszystkim – jeśli Twój pies nie miał jeszcze obcinanych pazurów, powoli przyzwyczajaj go do zabiegu podczas krótkich sesji treningowych. Dzięki temu będzie mógł zapoznać się z cążkami i wydawanymi przez nie dźwiękami. Podczas obcinania pazurów możesz nagradzać psa smakołykami, aby wzbudzić w nim pozytywne skojarzenia z tą procedurą. Zabieg wykonuj delikatnie i spokojnie, unikając nagłych ruchów. Nie spiesz się, bo to może niepotrzebnie wystraszyć Twojego przyjaciela. Jeśli pies jest wyjątkowo niespokojny, konieczna może okazać się pomoc drugiej osoby, która przytrzyma go podczas zabiegu. Pamiętaj – pazurów nie powinno obcinać się zbyt krótko, ponieważ może to spowodować ból i krwawienie. W przypadku jasnych pazurów sprawa jest ułatwiona – zazwyczaj prześwitują przez nie naczynia krwionośne. Jeśli widzisz je, unikać przycinania pazurów zbyt blisko.

Nie masz wprawy? Wybierz się do weterynarza

Nie jesteś pewien, czy samodzielnie potrafisz obciąć prawidłowo pazury swojemu psu? Możesz skorzystać z pomocy weterynarza lub groomera. Specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby obciąć pazury psa szybko, skutecznie i bez stresu. Co ważne, cena zabiegu jest zazwyczaj wyjątkowo niska i nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Regularne obcinanie pazurów stanowi bardzo ważny element opieki nad zwierzęciem. Pamiętaj o tym, że w naturalnym ścieraniu się pazurów psa mogą pomóc regularne spacery po twardej powierzchni. Jeśli jednak Twoje zwierzę nie często praktykuje tego typu aktywności, przycinanie pazurów może być w jego przypadku koniecznością, pozwalającą utrzymać go w dobrym zdrowiu i samopoczuciu.